Co to jest job crafting?

Job crafting (po polsku modelowanie pracy), służy pracownikowi przywróceniu poczucia sensu w realizowanych przez niego zadaniach, a tym samym zwiększeniu w nie zaangażowania. W świetle teorii dwóch amerykańskich psycholożek Amy Wrzesniewski, profesor Yale University oraz Jane E. Dutton z Uniwersytetu Michigan, to pracownik potrzebuje przejąć odpowiedzialność za swoje dobre samopoczucie w pracy i zadbać o sens tego, czym zajmuje się na co dzień. Nikt nie zrobi tego za niego tak dobrze, jak on sam.

Co to jest job crafting?

Według Wrzesniewski i Dutton, job crafting to najkrócej mówiąc dokonywanie przez pracownika fizycznych oraz poznawczych zmian w zadaniach lub w relacjach w ramach wykonywanej przez siebie pracy.

Czego może dotyczyć job crafting?

Badacze wskazują na trzy główne obszary, w których pracownik może modelować swoją pracę:

1) Charakter i sposób wykonywania pracy. Liczba i rodzaj codziennych aktywności w pracy każdego z nas do pewnego stopnia mogą być elastyczne. Mamy wpływ jakie zadania będziemy realizować i jak to będziemy robić. Im wyżej jesteśmy w strukturach firmy, tym ten wpływ jest większy. Możemy starać się "kroić na miarę" nasze stanowiska pracy, tak aby cele firmy były zaspokojone, i abyśmy mieli jak najwięcej energii do ich realizacji. Te zmiany mogą być zarówno bardzo drobne, stopniowe, jak również radykalne. Ideą job craftingu jest wprowadzanie zmian w pracy bez konsultacji z szefem, jednak w praktyce negocjacje z przełożonymi często są niezbędne. Staramy się tak zaplanować pracę, aby uwzględniała więcej zadań, które są dla nas wartościowe, są źródłem zadowolenia i mniej tego, czego nie lubimy lub czego wykonanie pozbawia nas energii. Na przykład inżynier, który lubi uczyć innych, w ramach urozmaicenia zadań zajmuje się wprowadzaniem do pracy nowych pracowników.

2) Sposób myślenia o pracy. Zmiana postrzegania przez nas pracy, jak myślimy o powiązaniach pomiędzy zadaniami, jak myślimy o sobie w pracy, może także wpłynąć na poziom odczuwanego przez nas szczęścia. Jeśli ktoś zajmujący się dostarczaniem internetu zmieni swoje postrzeganie siebie jako sprzedawcy na kogoś, kto pomaga łączyć się ludziom i zapobiegać ich społecznemu wykluczeniu, zmienia się znaczenie jego pracy i ulega przeformułowaniu jego tożsamość.

3) Relacje w pracy. Trzecim obszarem wprowadzania zmian nadających pracy sens jest rodzaj, zakres i/lub ilość kontaktów z innymi ludźmi w ramach wykonywanej pracy. Według Wrześniewski i Dutton sens w pracy pojawia się wtedy, gdy możemy dzielić się z innymi wiedzą, motywować innych do działania, wnosić w życie innych jakąś wartość.

Warunki konieczne do zaistnienia job craftingu

Co musi siÄ™ wydarzyć, aby niezadowolony pracownik przejÄ…Å‚ stery w  swoje rÄ™ce i zaproponowaÅ‚ zmiany w swojej pracy? Po pierwsze niezbÄ™dna jest motywacja do podjÄ™cia dziaÅ‚ania. Wrzesniewski i Dutton wskazujÄ…, że najczęściej stoi za niÄ… potrzeba kontroli, potrzeba znaczenia i sensu w pracy, potrzeba pozytywnego obrazu samego siebie, potrzeba stowarzyszania siÄ™ i współpracy z innymi, a także poszukiwanie speÅ‚nienia oraz rozwoju w realizowanych dziaÅ‚aniach.  Drugim ważnym elementem jest przeÅ›wiadczenie, że istnieje szansa na zmianÄ™ istniejÄ…cego stanu rzeczy. Pracownik ma pewnÄ… autonomiÄ™ dziaÅ‚ania, istnieje pewne prawdopodobieÅ„stwo wygranej i sÄ… fizyczne możliwoÅ›ci, aby konkretne pomysÅ‚y móc wprowadzić w życie. Bardzo czÄ™sto sukcesy innych we wprowadzaniu zmian na swoim poletku mogÄ… być dodatkowym argumentem za podjÄ™ciem próby. Istotny także jest sam charakter zadaÅ„ na stanowisku pracy. Im zadania sÄ… bardziej powiÄ…zane z zadaniami innych osób, tym mniejsza swoboda w ich planowaniu i realizacji. JeÅ›li przygotowujÄ™ kwartalny raport dla ZarzÄ…du, do którego dane spÅ‚ywajÄ… do mnie z piÄ™ciu działów w firmie, mam mniejszÄ… szansÄ™ na zmianÄ™ charakteru tego zadania niż na przykÅ‚ad fryzjer wykonujÄ…cy strzyżenie lub farbowanie wÅ‚osów swoim klientkom, który pracuje samodzielnie. Także ważnym czynnikiem wpÅ‚ywajÄ…cym na zaistnienie modelowania w pracy jest poziom kontroli przez przeÅ‚ożonego. Zazwyczaj im ta kontrola jest wiÄ™ksza, tym mniejsza otwartość na zmiany wprowadzane oddolnie przez pracownika.

W zależnoÅ›ci od indywidualnych potrzeb, zmiany w realizowanej pracy lub relacjach mogÄ… być bardzo różne. JeÅ›li traktujemy pracÄ™ jako źródÅ‚o utrzymania, bÄ™dziemy bardziej koncentrować siÄ™ na zadaniach wpÅ‚ywajÄ…cych na wysokość wynagrodzenia. JeÅ›li potrzegamy pracÄ™ jako pole do rozwoju kariery i awansu, możemy zwracać wiÄ™kszÄ… uwagÄ™ na kontakty z osobami stojÄ…cymi wyżej w hierarchii i angażować siÄ™ w zadania bardziej widoczne dla innych. Traktowanie pracy jako powoÅ‚ania sprawi, że bardziej bÄ™dziemy szukać w pracy poczucia speÅ‚nienia i sensu, a także bycia użytecznym dla innych. JeÅ›li czerpiemy energiÄ™ od ludzi, to możemy dążyć do zwiÄ™kszania z nimi kontaktu i odwrotnie, minimalizować ilość koniecznych interakcji, gdy jesteÅ›my introwertykami. 

Job crafting przykłady

Wrzesniewski i Dutton  pokazujÄ… przykÅ‚ady salowych w szpitalu, które lubiÅ‚y swojÄ… pracÄ™ i staraÅ‚y siÄ™ w niÄ… angażować na tyle mocno, aby pomagać pacjentom w procesie dochodzenia do zdrowia. Ich tożsamoÅ›ciÄ… zawodowÄ… nie byÅ‚o tylko sprzÄ…tanie, ale wspieranie leczenia chorych. Poza sprzÄ…taniem pomieszczeÅ„ życzliwie rozmawiaÅ‚y z pacjentami  i odwiedzajÄ…cymi, pokazywaÅ‚y drogÄ™ goÅ›ciom, współpracowaÅ‚y z pielÄ™gniarkami, pomagaÅ‚y im w zadaniach niewymagajÄ…cych fachowej wiedzy. Inny przykÅ‚ad to fryzjerki, które poza wykonywaniem strzyżenia, rozmawiaÅ‚y ze swoimi klientkami, "otwieraÅ‚y" je, staraÅ‚y siÄ™ je lepiej poznać, opowiadaÅ‚y o sobie, a tym samym budowaÅ‚y z klientami gÅ‚Ä™bsze relacje. W grupie inżynierów przejawem job craftingu byÅ‚o wykazywanie siÄ™ empatiÄ… podczas szkolenia innych, dbanie o współpracÄ™ w zespole, szacunek i dobrÄ… atmosferÄ™, czy uÅ‚atwianie komunikacji i kontaktów pomiÄ™dzy współpracownikami, aby uniknąć nieporozumieÅ„ w realizacji wspólnych zadaÅ„ projektowych.

Job crafting pomaga ludziom w łączeniu pracy ze swoimi talentami, zainteresowaniami i wartościami. Dzięki niemu możemy w pracy odczuwać większą satysfakcję, czerpać radość, odczuwać dumę z wykonywanych zadań. W dłuższej perspektywie oznacza to dla całej organizacji lepsze dopasowanie pracowników do zadań, a tym samym większe zaangażowanie, zwiększenie produktywności i zmniejszenie ryzyka wypalenia zawodowego. Oddanie inicjatywy w ręce pracowników sprawia, że wzrasta ich wewnętrzna siła i poczucie kontroli.

 Wykorzystane źródÅ‚a:

  • A. Wrzesniewski, J.E. Dutton Crafting a job: Revisioning employees as active crafters of their work. Academy of Management Review, 2001, Vol.26 No.2 179 - 201.
  • A. Czerw, J. Czarnota-Bojarska Dopasowanie czÅ‚owiek-Å›rodowisko i postawa wobec pracy jako motywatory zachowaÅ„ organizacyjnych, Psychologia SpoÅ‚eczna, 2016, Tom 11, s. 8-19
  • https://www.forbes.pl/kariera/teoria-modelowania-pracy-job-crafting-sens-wykonywanej-pracy/2390lhy
  • https://www.fastcompany.com/3059345/why-innovative-companies-like-google-are-letting-employees-craft-their-own-jobs
  • https://www.hbrp.pl/b/zmien-prace-ktora-masz-na-taka-jaka-chcesz/1DDQCPxCh
Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

Społeczność:

Newsletter